STOWARZYSZENIE ŚWIĘTEGO FILIPA NEREUSZA
ul. Piastowska 25*
41 – 700 Ruda Śląska
tel. 32 771 43 43
Kierownik: Ewa Burek
Placówka bł. ks. Józefa Czempiela powstała w 2005 roku z inicjatywy księdza Piotra Wenzla, ówczesnego wikariusza parafii p.w. św. Józefa. Widział On ogrom biedy i niewyobrażalnych problemów z jakimi borykały się dzieci mieszkające w tej dzielnicy. Zaczął szukać sposobów by im zaradzić.
Zaproponował Stowarzyszeniu by zorganizowało świetlicę. Ksiądz proboszcz Adam Brzyszkowski poparł inicjatywę i użyczył na ten cel dom katechetyczny, który wcześniej wyremontował.
Patron placówki – bł. ks. Józef Czempiel nie jest przypadkowy. Był wikarym w parafii św. Józefa, przy której jest nasza placówka.
Odwiedzał ludzi w ich domach, pochylał się nad ich problemami, błogosławił ich trudne życie, zachęcał do trzeźwości (wiele rodzin przy jego wsparciu uporało się z problemem alkoholowym). Podejmował wiele inicjatyw, które wyprowadzały ludzi z beznadziejnej sytuacji, zarówno materialnej, jak i moralnej. Po wielu latach od zakończenia jego działalności kierunek pracy i pomagania nadal jest aktualny…
Początek pracy w tej dzielnicy był dla Stowarzyszenia wyzwaniem. Otóż, ” nie działało” tutaj nic, co sprawdzało się w świetlicy w Halembie. Wychowawcy podjęli trud poszukiwania nowych metod pracy. Zakwestionowali wszystko, co wypracowali do tej pory: formy i tematy zajęć, czas ich trwania, osoby prowadzące, zakładane cele i rezultaty, materiały używane do ich prowadzenia, po prostu wszystko. Zaczęli równocześnie szukać odpowiedzi na pytanie: gdyby wszystko było możliwe, co chcielibyśmy zmienić? Kryzys zaowocował odkryciem. Przy pomocy superwizora – Aleksandry Karasowskiej postanowiono eksperymentalnie zastosować dla potrzeb oddziaływań terapeutycznych i wychowawczych znaną w edukacji metodę projektu. Odkrycie okazało się… strzałem w „10”. Dzieci zaczęły współpracować z dorosłymi, uczyć się, rozwijać. Projektem zaczęli pracować wychowawcy we wszystkich placówkach „Nereusza”. Rezultaty były zdumiewające. Metoda opisana została w kilku pozycjach książkowych i czasopismach, a w 2009 roku na temat skutecznych form pracy z dziećmi stworzono na zlecenie PARPA materiał filmowy, który w roku 2010 dołączony został do rekomendacji dla gmin. Więcej na ten temat przeczytać możesz tutaj: Praca metodą projektu.
Dzięki temu, że praca w Rudzie jest bardzo trudna oraz, że wychowawcy pracują w sposób bardzo świadomy i z pełnym zaangażowaniem każdy kryzys kończy się jakimś „odkryciem”, które pozwala pomagać jeszcze bardziej skutecznie.
Dziś w placówce pomagamy około 40 dzieciom i ich rodzinom. Spotykają się one w czterech grupach wychowawczych prowadzonych przez wychowawców. Rodzice aktywnie angażują się w życie placówki. Założyli grupę Niepokonanych, która we współpracy z profesjonalistami przygotowała między innymi przedstawienie teatralne „Casting”
Dlaczego?
W każdej z dzielnic Rudy Śląskiej żyją rodziny borykające się z wieloma problemami
(bezradnością wychowawczą, samotnym rodzicielstwem, niepełnosprawnością, długotrwałymi chorobami, bezrobociem, uzależnieniami, przemocą).
Bolesnych skutków tej rzeczywistości doświadczają dzieci. Rozwój większości z nich nie przebiega prawidłowo, zdarza się, że jest zablokowany. U wielu dzieci występują też zaburzenia w zachowaniu (postrzegane są one jako złośliwe, niewspółpracujące, czasem agresywne).
Chcemy, by dzieci wyrosły na dobrych, szczęśliwych i odpowiedzialnych ludzi,
dlatego pomagamy im się rozwijać i pokonywać codzienne przeciwności.
Jak?
Dzieci mogą korzystać z pomocy placówki we wszystkie dni robocze. Zajęcia odbywają się popołudniami (z wyjątkiem dni wolnych od szkoły – wtedy spotykamy się rano). Wypełnione są zabawą, rozwijaniem zainteresowań, nauką, ważnymi rozmowami oraz … czynieniem dobra J
Jeśli ktoś potrzebuje szczególnej pomocy – zawsze nią służą psycholog i logopeda. Dzieci podczas zajęć otrzymują posiłek i napoje, czasem nawet podwieczorek J.
Staramy się wzmacniać w dzieciach wiarę w dobrego i kochającego Boga. Pomagamy im rozwijać miłość do siebie i napotykanych ludzi. Odkrywać mocne strony i rozpoznawać trudności.
Dużo rozmawiamy o rodzinach, o tym, co musi się wydarzyć, by były szczęśliwe. Organizujemy doświadczenia, w których czynienie dobra i bezinteresowne pomaganie, staje się sposobem na odzyskiwanie wewnętrznej siły i radości (dzieci pieką pierniki i roznoszą je do domów chorych seniorów; wracają bardzo poruszone i szczęśliwe).
W placówkach jest miejsce dla całych rodzin. Wspólne wycieczki, piesze pielgrzymki, bale, ogniska, wieczerze wigilijne, warsztaty - to tylko niektóre okazje do ważnych spotkań. W ich organizacji pomagają rodzice :) - są oni dla nas ważnymi partnerami w pomaganiu dzieciom. Dzięki nim lepiej je poznajemy i rozumiemy. Razem tworzymy plany pomocy i wspólnymi siłami staramy się je realizować.
Gdzie?
Wsparcia dzieciom i rodzicom udzielamy w: Placówce bł. ks. Józefa Czempiela w Rudzie 1 (około 40 dzieciom)
Kto?
Na co dzień dzieciom i rodzinom pomagają: wychowawcy (pedagodzy), socjoterapeuci, psychologowie, terapeuci, logopedzi, reedukatorzy, asystenci dla rodzin oraz dzieci niepełnosprawnych, wolontariusze i kapłani…
Regularnie poddają swoją pracę superwizji i uczestniczą w szkoleniach.
Jednak najważniejsze jest to, że pracują z pasją i...miłością.
ul. Leśna 37, 41 – 706 Ruda Śląska, Skrytka pocztowa 28
KRS 0000013532
NIP 641-21-85-130
REGON 276699842
Nr konta bankowego:
84 1940 1076 3097 3767 0004 0000
Credit Agricole Bank Polska S.A