„Wobec ubogich nie uprawia się retoryki, ale zakasuje rękawy i realizuje wiarę poprzez bezpośrednie zaangażowanie, które nie może być scedowane na innych”

                                                                                                         Papież Franciszek

 

Nasze Stowarzyszenie wraz z Parafią św. Andrzeja Boboli w Rudzie Śląskiej – Wirku od 2018 roku prowadzi Dom Ubogich – miejsce dziennego pobytu dla osób bezdomnych.

 

Przychodzą do niego mężczyźni i kobiety, starzy i młodzi, zdrowi i chorzy, abstynenci i uzależnieni, pełno i niepełnosprawni. Łączy ich ubóstwo i skrajne osamotnienie. Wiedzą, że zawiedli, że popełnili wiele błędów - w większości nie do naprawienia. Czują się nikomu nie potrzebni. Często pogardzani. W Domu mają szansę usłyszeć: „dobrze, że jesteś”, „wiem, że potrafisz”, „martwię się o Ciebie”, albo „co możemy razem zrobić dobrego?”

 

Dom pomaga pięć dni w tygodniu. Jest w nim możliwość kąpieli i wyprania odzieży, ciepła herbata i kromka chleba, ważne rozmowy o terapii i powrocie do pracy, o samotności,  wyrządzonych krzywdach, zmarnowanych szansach i o tym, co jeszcze jest możliwe. Pomoc w załatwianiu spraw urzędowych, wspólna praca wokół Domu i tworzenie rękodzieła - to w nim codzienność. Każdego dnia ze wsparcia korzysta od 25 do 30 osób. W niedziele jest wspólna Eucharystia i Dobra Nowina, że dla Boga Każdy jest ważny. Możliwość spowiedzi i obiad we wspólnocie (jak w rodzinie). Potem film zwartościami. W każdą niedzielę przychodzi od 40 do 60 osób.

 

Dom pomaga także nam - weryfikuje priorytety, sposób myślenia o osobach bezdomnych i ubóstwie, uczy doceniać „najzwyczajniejsze” rzeczy: dach nad głową w listopadowy deszcz, ciepłą kołdrę zimą, obecność bliskich - codzienną. Dom Ubogich zmienia!

 

Czujemy, że jesteśmy częścią niezwykłej ekonomii Pana Boga. Dzieląc się tym, co mamy: czasem, talentami, pieniędzmi; otrzymujemy bezcenne: poczucie sensu, relacje, wiarę i radość!

 

By Dom istniał, potrzebujemy środków na zakup opału, środków higienicznych i opatrunkowych, żywności oraz zatrudnienie asystenta/terapeuty. Miesięczny koszt utrzymania domu to 14 500 zł. Dlatego prosimy Cię – wesprzyj nas!

 

Chcesz poznać nas bliżej? Zajrzyj w te miejsca:

https://regiony.tvp.pl/69006619/05042023

https://katowice.gosc.pl/doc/8272658.U-patrona-jednosci

https://www.facebook.com/dom.ubogich/

 

A tak o motywacji do pomagania mówią nasi wolontariusze:
 

„Pomagam bo jest Ktoś, kto tej pomocy potrzebuje, a jest tak blisko mnie. Mam zdrowe nogi i ręce, które mogą służyć innym. Pomaganie wypełnia moje życie. Kiedy rodzina potrzebuje mnie już trochę mniej- dalej żyję pełnią. Mam nowe zadania!”

                                                                                   Janka

 

„Zdecydowałam się posługiwać w Domu Ubogich, ponieważ przychodzą tam osoby, które chcą zmienić swoje życie. Zaufały Panu Bogu i człowiekowi. Wierzą, że uda im się przezwyciężyć swoje słabości dzięki modlitwie i pomocy bliźniego. Ta posługa jest dla mnie lekcją pokory…jest piękną relacją człowieka z człowiekiem”                                                                                                                                                    Justyna

STOWARZYSZENIE ŚWIĘTEGO FILIPA NEREUSZA

KRS 0000013532

PRZEKAŻ DAROWIZNĘ

Poznaj nasz wyjątkowy DOM

Dom Ubogich w Rudzie Śląskiej:

ul. Wyzwolenia 215, Ruda Śląska

Fara Św. Andrzeja Boboli

Dom Ubogich - Wirek

Aktualności z Domu Ubogich

Dom Ubogich

PRZEKAŻ 1,5% PODATKU

WESPRZYJ

PODARUJ DOBRO:

STOWARZYSZENIE ŚWiętego FILIPA NEREUSZA

ul. Leśna 37, 41 – 706 Ruda Śląska, Skrytka pocztowa 28

KRS 0000013532

NIP 641-21-85-130

REGON 276699842

Nr konta bankowego:

84 1940 1076 3097 3767 0004 0000
Credit Agricole Bank Polska S.A

DOŁĄCZ DO NAS W SIECI: