STOWARZYSZENIE ŚWIĘTEGO FILIPA NEREUSZA

KRS 0000013532

PRZEKAŻ DAROWIZNĘ

PRZEKAŻ 1,5% PODATKU

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA

PRZEKAŻ DAROWIZNĘ

06 stycznia 2024

2023 rok upłynął w Nereuszu pod hasłem WDZIĘCZNOŚĆ.

 

Uczyliśmy się cieszyć tym, co mamy. Widzieć wyzwania zamiast problemów. Koncentrować się na zasobach, a nie brakach. Rozważać szanse, w miejsce ograniczeń. Rozwijać ufność, że jesteśmy bardzo w Bożych rękach. Dzielić się tym, czym sami zostaliśmy obdarowani. Na nowo zaczęliśmy marzyć! 

 

Całoroczna praca wychowawcza świetlicy dla dzieci w Rudzie 1 i klubów młodzieżowych, półkolonie i obóz, turniej siatkówki i ping ponga, gra terenowa
i pikniki, warsztaty dla rodzin, zajęcia Klubu dla mam z małymi dziećmi, spotkania dla seniorów, rekolekcje dla wolontariuszy – doświadczyliśmy wielu bardzo pięknych i ważnych spotkań! Za zaufanie i tworzone relacje jesteśmy wdzięczni!

 

Kończąc realizację dużych projektów, zadaliśmy sobie pytanie: komu i jak pomagać ma Nereusz? Trudno nam było wyobrazić sobie Stowarzyszenie bez dzieci (od nich wszystko się zaczęło), młodzieży, całych rodzin. Zwłaszcza, że coraz więcej rodziców zgłasza się z dramatycznymi prośbami o wsparcie. Bez seniorów – równie trudno! Widzimy, że osamotnienie jest dziś największą trwogą i powodem wielu chorób. Poza tym poczuliśmy, że mamy wobec poprzednich pokoleń do spłacenia dług. „Nie odwracaj twarzy od żadnego biedaka” -  prosił Papież Franciszek - uznaliśmy, że to ważna dla nas wskazówka, tym bardziej że Ubodzy stanowią już ważną część nereuszowej społeczności. Grupa osób potrzebujących pozostała więc bez zmian. W tym czasie doświadczyliśmy różnych niepowodzeń w ocenie naszych wniosków o dofinansowanie. Szczególnie poważnie wybrzmiało więc pytanie: skąd wziąć pieniądze na pomaganie? Postanowiliśmy zawierzyć i wspierać, pomimo braku środków...

 

Znaleźli się dobrzy ludzie, którzy regularnie wspierają działalność Domu Ubogich. Dla nas to dowód na to, że Pan Bóg troszczy się o biednych. I to w niezwykły sposób – uwrażliwiając serca tych, którzy mają się czym podzielić i się dzielą. W historii Stowarzyszenia to pierwsza taka sytuacja, w której placówka pomaga tygodniowo ponad 70 osobom nie mając na to dotacji. Ofiarność ludzi, życzliwość Proboszcza, determinacja pracowników i wolontariuszy powoduje, że w tym miejscu każdego dnia odradza się ktoś do godnego życia. Również muzycy poruszeni sytuacją zdecydowali się zagrać XVII Koncert Poetycki, by zebrać środki na funkcjonowanie Domu Ubogich. Dziękujemy!

 

Nie mając też dotacji na udzielanie pomocy terapeutycznej i rozwojowej, doświadczając na nią zapotrzebowania - odważyliśmy się udzielać jej odpłatnie. Utworzyliśmy Centrum Terapii i Rozwoju CO DOBREGO?. Okazało się, że w okolicy jest wiele osób, dla których problem materialny jest ostatnim z problemów... To dla nas nowe doświadczenie. Wymagające przełamania – dotąd nie braliśmy pieniędzy od tych, którym pomagaliśmy. Porusza nas też ogrom cierpienia, którego nie widać gołym okiem. Osoby, których na korzystanie z terapii nie stać, mogą je otrzymać dzięki darowiznom, które inni wpłacają na rzecz Stowarzyszenia.

 

Za każdą wpłatę na cele statutowe – wielkie dzięki! To tylko dwa przykłady sytuacji, w których brak (w tym przypadku dotacji finansowej) nie okazał się przeszkodą w pomaganiu. Wręcz przeciwnie, zaangażował wiele wspaniałych osób. Wierzymy, że w 2024 roku tak nadal będzie się działo. 

2023 upłynął w nereuszu...

PRZEKAŻ 1,5% PODATKU

WESPRZYJ

PODARUJ DOBRO:

STOWARZYSZENIE ŚWiętego FILIPA NEREUSZA

ul. Leśna 37, 41 – 706 Ruda Śląska, Skrytka pocztowa 28

KRS 0000013532

NIP 641-21-85-130

REGON 276699842

Nr konta bankowego:

84 1940 1076 3097 3767 0004 0000
Credit Agricole Bank Polska S.A

DOŁĄCZ DO NAS W SIECI: