STOWARZYSZENIE ŚWIĘTEGO FILIPA NEREUSZA

KRS 0000013532

PRZEKAŻ DAROWIZNĘ

DOŁĄCZ DO GRUPY NA FACEBOOKU

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA

PRZEKAŻ DAROWIZNĘ

18 grudnia 2015

Program duszpasterski „Światło w familoku” realizowany jest w archidiecezji katowickiej, w tym na terenie miasta Ruda Śląska.

Polega na tym, iż kapłani docierają do ludzi najuboższych, wykluczonych, pozostających na marginesie społecznego życia. Wśród nich są rodziny żyjące w skrajnym ubóstwie, młodzież, osoby bezdomne, samotne, uzależnione, więźniowie; ludzie skrajnie samotni, pozbawieni  wszystkiego – nawet nadziei.

Przejmujące spotkania w skromnych mieszkaniach w familokach, w którym czasem nie ma wody, prądu i miejsca, na którym można by usiąść, bo wszędzie śpią dzieci; spotkania na ulicy, boisku, szpitalnej sali, śmietniku, przystanku – kapłani pomagają wszędzie tam, gdzie żyje będący w trudnej sytuacji człowiek.

Posługują dobrym słowem, z odwagą i miłością patrząc w oczy tych, których wzrok przeszyty jest smutkiem i rezygnacją, z którymi nikt rozmawiać już nie chce… Dzięki ich obecności i uwadze ,w ludziach zaczyna tlić się nadzieja i budzić pragnienie godnego życia.

Udzielają sakramentów, przekonani, że spotkanie człowieka z łaską Boga, ma moc przemienić życie i uzdrowić. I tak się dzieje – wielu spośród tych, którym pomagać już nikt nie chce, bo wszelkie formy okazały się nieskuteczne – odnajduje w sobie siłę i podejmuje walkę o lepsze jutro.

Dzielą się z ubogimi przysłowiową ostatnią kromką chleba. Organizują dla nich żywność, lekarstwa, ubrania, umożliwiają kąpiel, a zimą – ogrzanie się, by ktoś na ulicy nie zamarzł. Wspólnie z ubogimi świętują Boże Narodzenie i Wielkanoc, tworzą w tym czasie dom dla tych, którzy go nie mają.

Motywują do leczenia odwykowego, osoby które borykają się z uzależnieniem. I towarzyszą podczas terapii pytając o jej przebieg, odwiedzając, zapewniając niezbędne rzeczy (rocznie, na terapię decyduje się ok. 30 osób).

Zabierają dzieci na wakacje, by zobaczyły, że istnieje  świat poza familokowym podwórkiem, by mogły odpocząć, by zapragnęły przerwać krąg beznadziei, w którym wzrastają.

Organizują piesze pielgrzymki na Jasną Górę, by Ci, którzy cierpią na samotność i odrzucenie, spotkali się z Matką Boga i doświadczyli Jej troski, miłości i czułości. To pielgrzymowanie dla niektórych jest początkiem nowego życia.

Kapłani, posługując wśród osób skrajnie ubogich i wykluczonych, są inspiracją dla wielu ludzi, którzy również pragną pomagać. Gromadzą wokół siebie wolontariuszy. Tworzą nowy wymiar integracji społecznej – angażują w pomaganie tych, którym niczego nie brakuje – integrują biednych z bogatymi, chorych ze zdrowymi, słabych, z tymi, którzy mają moc.

Program „Światło w Familoku” jest skuteczną odpowiedzią na nędzę, samotność i wykluczenie tych, którzy zbyt słabi, by korzystać z instytucjonalnych form pomocy.Jego podstawowym atutem jest bliskość, więzi i przywracanie godności człowiekowi.

Jest szansą (często ostatnią) dla wszystkich, którzy zatracili sens swojego życia.

Jeśli chcesz zaangażować się w to dzieło i nieść pomoc innym – skontaktuj się z ks. Piotrem Wenzlem, koordynatorem programu (pwenzel@o2.pl).

Światło w familoku

PRZEKAŻ 1,5% PODATKU

WESPRZYJ

PODARUJ DOBRO:

STOWARZYSZENIE ŚWiętego FILIPA NEREUSZA

ul. Leśna 37, 41 – 706 Ruda Śląska, Skrytka pocztowa 28

KRS 0000013532

NIP 641-21-85-130

REGON 276699842

Nr konta bankowego:

84 1940 1076 3097 3767 0004 0000
Credit Agricole Bank Polska S.A

DOŁĄCZ DO NAS W SIECI: