STOWARZYSZENIE ŚWIĘTEGO FILIPA NEREUSZA

KRS 0000013532

PRZEKAŻ DAROWIZNĘ

27 listopada 2024

PsychoODPORNI - 
o budowaniu odporności psychicznej wśród dzieci i młodzieży.

Termin: 27.11.2024r. (środa)

 

Godziny: 09:00 – 15:10

 

Miejsce: Dom Kultury w Rudzie Śląskiej ul. E. Kokota 170 (Bielszowice)

 

Organizator: Stowarzyszenie Świętego Filipa Nereusza 

 

Konferencja została przygotowana z myślą o wychowawcach, nauczycielach, rodzicach, pracownikach socjalnych i wszystkich, którym na sercu leży dobro dzieci.

Pracując od 25 lat z dziećmi i młodzieżą, a także ich rodzicami, widzimy z jakimi trudnościami się mierzą. Mamy także na uwadze wychowawców i nauczycieli, którzy często czują się bezradni i sfrustrowani wobec zachowań swoich podopiecznych. 

Dzieci i młodzież by zdrowo się rozwijać, potrzebują DOBRYCH dorosłych z DOBRĄ energią do życia i kontaktu. Zapragnęliśmy więc stworzyć przestrzeń spotkania osób zaangażowanychw wychowywanie. Przestrzeń wzajemnego wsparcia, wymiany doświadczeń oraz inspiracji. 

Program konferencji uwzględnia teorię i jej praktyczne zastosowanie. Każdy Uczestnik może wybrać warsztat, który szczególnie go interesuje.  

 

Program konferencji: 

 

09:00. – 09:10 - Rozpoczęcie.

09:10 – 9:55 – Wykład Aleksandry Karasowskiej: Samoregulacja i Samokontrola: Jak uczyć dziecko umiejętności opiekowania się sobą i panowania nad własnym zachowaniem?

10:00  – 10:45 – Wykład s. Anny Bałchan: Dialog motywujący jako narzędzie do rozpoczęcia i umocnienia procesu zmiany.

10:45 – 11:00 – przerwa kawowa

11:00 – 11:45 – Wykład Dominiki Hofman: 

11:55 – 14:50 - Warsztaty (do wyboru przy rejestracji na konferencję):

- I grupa:

- II grupa:

- III grupa:

15:00 - Zakończenie konferencji

 

Do współtworzenia konferencji zaprosiliśmy osoby, których wiedza i doświadczenie realnie wpływają na zmianę życia wielu osób. Dobrych DOROSŁYCH! Cieszymy się, że ich poznacie! 

 

 

Poznaj naszych prelegentów

 

Aleksandra Karasowska - psycholog, licencjonowany trener PTP, konsultant Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, przez wiele lat prowadziła terapię dzieci     i rodzin (w szczególności dotkniętych problemem alkoholowym), autorka i realizator programu szkoleń dla pracowników świetlic socjoterapeutycznych realizowanego na zlecenie PARPA; aktualnie prowadzi szkolenia i konsultacje dla szkół, ośrodków pomocy społecznej, poradni, domów dziecka; przez 7 lat prowadziła zajęcia dydaktyczne z zakresu socjoterapii w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie; autorka publikacji z zakresu profilaktyki oraz pomocy dziecku i rodzinie, prowadzi szkolenia dla nauczycieli i wychowawców a także innych grup zawodowych. Przez ponad 10 lat opiekun merytoryczny Stowarzyszenia Św. Filipa Nereusza w Rudzie Śląskiej 

 

dr Dominika Hofman - współzałożycielka Liceum Sowizdrzała i zrębów małej kultury, która rośnie wokół niego, umiera i znowu rośnie.
Wcześniej, przez ponad 10 lat współtworzyła Uniwersytet Otwarty na Uniwersytecie Śląskim. Tworzyła inicjatywę dla maturzystów oraz społeczność wokół transformacji podejścia do dydaktyki na uniwersytecie i w szkole. Zainicjowała i koordynowała m.in. Kongres Oświaty i Otwarte Spotkania Dydaktyczne.

Prowadzi badania nad tajemnicą wychowania i budowania kultury służącej dojrzewaniu. Pewien etap poszukiwań zakończyła doktoratem z nauk społecznych w obszarze pedagogiki. Dziś prowadzi je w Miejscu, które współtworzy i czasami, choć za rzadko, w lesie.

Jest kimś w rodzaju farmerki "pola społecznego” - tworzy zręby społeczności tam, gdzie nic nie rośnie.

Matka-założycielka szkoły i matka dwóch dziewczynek. Jej partnerem na obu tych leśnych ścieżkach jest mężczyzna - Kacper Lemiesz.

 

S. Anna Bałchan - terapeutka, trenerka Dialogu Motywującego Polskiego Instytutu Dialogu Motywującego, prezes Stowarzyszenia Moc dla Kobiet i Dzieci. Na co dzień pracuje z ofiarami przemocy i handlu ludźmi.

 

 

Dowiedz się więcej o treści wykładów

 

Samoregulacja i Samokontrola: Jak uczyć  dziecko umiejętności opiekowania się sobą i panowania nad własnym zachowaniem?

Uzależnienia behawioralne to czynności wykonywane w sposób nałogowy, w celu poprawy samopoczucia lub uniknięcia cierpienia. Ten problem dotyczy coraz większej liczby dzieci i młodzieży. Osoba uzależniona nie jest w stanie panować nad swoim zachowaniem i konstruktywnie regulować emocji. Jedną z kluczowych umiejętności, która może przeciwdziała takim destrukcyjnym sposobom zapewnienia sobie dobrostanu jest samoregulacja.  Jest to zdolność opiekowania się sobą w sposób uwzględniający własne specyficzne potrzeby wynikające z funkcjonowania układu nerwowego, cech emperamentnych i innych uwarunkowań. Istotna jest też umiejętność samokontroli, która umożliwia powstrzymanie destrukcyjnych impulsów i skuteczne realizowanie własnych celów.

W wykładzie zostanie przekazana wiedza dotycząca samoregulacji i samokontroli  oraz techniki pomocne w uczeniu dzieci tych umiejętności.

 

Dialog motywujący jako narzędzie do rozpoczęcia i umocnienia procesu zmiany

Twórcami Dialogu Motywującego są Wiliam Miller i Stephen Rollnick. Metodą tą pracują ludzie zajmujący się pomocą szeroko pojętą; w pracy socjalnej z uzależnionymi,  w szpitalach, szkołach, itp. Dialog Motywujący to model komunikacji skupiony na rozpoznaniu i wykorzystaniu wartości i celów. Szacunku do autonomii rozmówcy przyjmując, że każdy jest ekspertem od swojego życia i możliwości. Czyli jest to praca „z" osobą na temat zmian. To nasze spotkanie pokarze narzędzia i przekaże ducha tej metody.

 

Temat wykładu podamy już wkrótce.

 

Zadecyduj, który warsztat wybierasz:

 

1) Samoregulacja dzieci i młodzieży – Jak wspierać młodych ludzi w radzeniu sobie ze stresem i emocjami.

Uczestnictwo w warsztacie umożliwi odniesienie wiedzy do konkretnych przypadków z praktyki. Ćwiczenia w zespołach dadzą szansę na wymianę pomysłów i doświadczeń a także rozwijanie niektórych umiejętności przydatnych w pracy z dziećmi.

 

2) Dialog motywujący jako narzędzie do rozpoczęcia i umocnienia procesu zmiany.

Dialog Motywujący to model komunikacji skupiony na rozpoznaniu i wykorzystaniu wartości i celów. Szacunku do autonomii rozmówcy przyjmując, że każdy jest ekspertem od swojego życia i możliwości. Czyli jest to praca " z" osobą na temat zmian. To nasze spotkanie pokarze narzędzia i przekaże ducha tej metody.

 

3) Opis pojawi się już wkrótce

 

 

Dodatkowe informacje

 

Każdy uczestnik konferencji otrzyma komplet materiałów konferencyjnych oraz zaświadczenie o uczestnictwie.

 

 

ZAPISZ SIĘ NA KONFERENCJĘ

 

 

Zarejestruj się już teraz i bądź częścią projektu "W Kontakcie"!

 

Rejestracja i szczegóły na stronie tutaj – liczba miejsc jest ograniczona, tym samym o uzyskaniu miejsca decyduje kolejność zgłoszeń. Do osób zainteresowanych prześlemy informacje zwrotną o zakwalifikowaniu się bądź o braku miejsc i zaproszeniu na przyszłe wydarzenia.

 

Projekty:  PsychOODPORNI! i W kontakcie! zostały dofinansowane ze środków miasta Ruda Śląska.

 

Konferencja i webinaria są początkiem! Jesteśmy ciekawi co wydarzy się po ich zakończeniu

PRZEKAŻ 1,5% PODATKU

WESPRZYJ

PODARUJ DOBRO:

STOWARZYSZENIE ŚWiętego FILIPA NEREUSZA

ul. Leśna 37, 41 – 706 Ruda Śląska, Skrytka pocztowa 28

KRS 0000013532

NIP 641-21-85-130

REGON 276699842

Nr konta bankowego:

84 1940 1076 3097 3767 0004 0000
Credit Agricole Bank Polska S.A

DOŁĄCZ DO NAS W SIECI: