STOWARZYSZENIE ŚWIĘTEGO FILIPA NEREUSZA
Był styczeń 1999 roku. W sercu księdza Waldemara Pawlika, opiekuna Oazy przy Parafii Bożego Narodzenia w Halembie, zrodziło się pragnienie, by dzieciom, które przychodziły w każdy sobotni poranek do salki na śniadanie i kakao, potem na odrabianie zadań i zabawę, zorganizować bardziej kompleksową pomoc.
Podzielił się swoją myślą z oazowiczami. Postanowili, że chcą dzieciom z rodzin, które zmagały się z problemami różnorakimi pomagać codziennie. Tą ideą podzielili się ze śp. Panem Marianem Dąbrowskim, ówczesnym Zastępcą Prezydenta Miasta Ruda Śląska. Zaakceptował pomysł i powiedział, że pomoże w jego realizacji. Zaproponował, by założyć stowarzyszenie. Śp. ks. Proboszcz Zygmunt Długajczyk dał przysłowiowe „zielone światło”.
Na patrona Stowarzyszenia ks. Pawlik wybrał św. Filip Nereusza. Jego autorstwa są słowa: „Ani jeden dzień nie może upłynąć bez zrobienia czegoś dobrego”. Patron niezwykły!
W kwietniu 1999 roku Stowarzyszenie otrzymało osobowość prawną kościelną, a w październiku cywilną.
Sprawy toczyły się szybko. Okazało się, że właśnie zwolnił się lokal w Halembie przy ul. Solidarności 21, w którym dotąd mieścił się warsztaty przedsiębiorstwa ciepłowniczego. Dzięki ofiarności i pracowitości wielu ludzi przeprowadzono w nim gruntowny remont. Tak powstała na osiedlu Świetlica Socjoterapeutyczna Stowarzyszenia św. Filipa Nereusza. Codziennie przychodziło na zajęcia od 30 do 60 dzieci. Wspólna nauka, podwieczorek, zabawy i kolacja – (nad)zwyczajna codzienność ☺ W wakacje były kolonie! W karnawale charytatywne bale. Świetlica rozwijała swoją działalność, dzieci przybywało. W roku 2005 powstała kolejna świetlica przy parafii św. Józefa w Rudzie (aktualne Centrum Rozwoju Dzieci) oraz kluby młodzieżowe w Bykowinie, w Rudzie i Halembie. W roku 2012 ognisko wychowawcze dla dzieci w Starej Bykowinie. Codzienna pomoc, półkolonie latem i zimą, obozy, festyny z okazji dnia dziecka i koncerty poetyckie - wszystko to miało służyć rozwojowi, budowaniu relacji z ludźmi i odkrywaniu jak dobry jest Pan Bóg. W 2012 roku do Nereusza dołączyli także Seniorzy – powstały aż 3 kluby seniorów. W 2018 osoby bezdomne - dla nich, we współpracy z Parafią św. Adrzeja Boboli stworzyliśmy w Wirku Dom Ubogich. W 2022 do Nereusza dołączyły także uchodźczynie z Ukrainy wraz ze swoimi dziećmi. W ubiegłym roku powstało Centrum Terapii i Rozwoju „Co dobrego?” w odpowiedzi na potrzebę wsparcia terapeutycznego także osób dorosłych. Międzyczasie kolejne formy wspólnego bycia: terenowe gry rodzinne, wyjazdy dla rodzin, piesze pielgrzymki ubogich i tych co się źle mają do Matki Bożej na Jasną Górę, rekolekcje, turnieje sportowe, szkolenia dla wychowawców i nauczycieli, kampanie społeczne. Nagrane zostały dwie płyty z koncertów poetyckich i jedna z opowieściami seniorów. Napisane 3 książki: dwie specjalistyczne o metodach pracy z dziećmi i rodzinami, jedna ze świadectwami cudnego życia osób starszych.
Wiele działań i projektów, spotkań, uśmiechów, łez, przygód, rozwiązanych problemów, zanoszonych wspólnie modlitw, cudów – całe mnóstwo dobra wydarzyło się podczas 25 lat działalności Nereusza ☺
Pierwsi wychowankowie świetlicy mają już swoje rodziny, żyją w Polsce lub za granicą, pracują, piastują odpowiedzialne stanowiska, adoptują dzieci, gdy nie mogą mieć własnych. Pięknie żyją! Podobnie absolwenci klubów młodzieżowych i „dzieciaki” z pozostałych placówek.
Dobro wypiera zło. Prawdziwe życie. Podaj dalej! – te trzy hasła stanowią program działania Stowarzyszenia. Jest adekwatny do każdej grupy, której organizacja pomaga.
Za 25 lat pomagania dziękujemy: Panu Bogu – za dobre natchnienia i błogosławieństwo! I ludziom: pracownikom, wolontariuszom, darczyńcom, przyjaciołom, kapłanom – WSZYSTKIM, którzy pomagali i pomagają nam trwać i działać.
Mamy wiele planów!
Chcemy zapobiegać osamotnieniu ludzi i tworzyć wspierające się społeczności: dzieci, młodzieży, rodzin, seniorów, osób skrajnie ubogich, wolontariuszy i pedagogów z pasją. Będziemy organizować wyjazdy terapeutyczne dla rodzin i rekreacyjne dla seniorów, a także na szeeeroką skalę wakacje z przygodą i wartościami dla dzieci. Przed nami też (po 3 latach przerwy) piesza pielgrzymka dla Tych co się źle mają na Jasną Górę. Marzymy też o założeniu przedsiębiorstwa społecznego, by rozwijać potencjał i talenty osób bezdomnych. Będziemy nadal rozszerzać działania terapeutyczne i działalność szkoleniową.
Zapraszamy do tworzenia z Nereuszem kolejnego ćwierćwiecza!
ul. Leśna 37, 41 – 706 Ruda Śląska, Skrytka pocztowa 28
KRS 0000013532
NIP 641-21-85-130
REGON 276699842
Nr konta bankowego:
84 1940 1076 3097 3767 0004 0000
Credit Agricole Bank Polska S.A